Tuesday, August 22, 2017

"Byki" i "kwiatki" Muzeum Polin no i czerwone szpile

Oryginalny skan strony Muzeum Polin zrobiony o godzinie 8.00 dzisiaj (czas europeiski CET). Muzeum Polin samowolnie przeniosło (na mapie) Główny Dom Schronienia z Dzielnej 39, na zachód, na druga stronę ulicy pod nr. 34 lub 32. Zapomniało jednocześnie o prawdziwym numerze i domu Dzielna 34.
Muzeum Polin samowolnie przeniosło (na mapie) Główny Dom Schronienia z Dzielnej 39, na zachód licząc od kosciola sw. Augustyna i na drugą stronę ulicy tam gdzie jest dom pod nr. 34. O tym domu Muzeum Polin nie chce wyraźnie pamiętać ani na mapie ani w opisach mimo to ze dom ten zwiazany z Korczakiem. Dlaczego? Budynek Dzielna 34 to dom-kibuc (syjonistycznej) organizacji Hechaluc później Hechaluc-Dror (Wolność) gdzie powstał Blok Antyfaszystowski a potem Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB). W pierwszym okresie bez Bundu.

Zamiast "byków", dzisiaj "kwiatki" Muzeum Polin.
Niebieskie i czerwone szpilki albo szpile.
.
Ulica Dzielna w Warszawie to nie tylko więzienie Pawiak i Serbia pod numerem 24/26. Ulica Dzielna to Główny Dom Schronienia przy ul. Dzielnej 39 gdzie pracował Janusz Korczak, to tam gdzie czerwona, moja szpilka.
Muzeum Polin samowolnie przeniosło (na mapie) Główny Dom Schronienia z Dzielnej 39, na zachód, na druga stronę ulicy pod nr. 34, niebieska szpilka na zdj
ęciach to oryginalna, ze stron Muzeum Polin. 
.
O tym domu Muzeum Polin nie chce pamiętać albowiem Dzielna 34 to dom kibuc (syjonistycznej) organizacji Hechaluc później Hechaluc-Dror (Wolność) gdzie powstała Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) której dowódcą został Mordechaj Anielewicz z organizacji Haszomer Hacair. Tu mieszkali przyjaciele Korczaka, Icchak Cukierman i Cywia Lubetkin, tu często bywał Icchak Kacenelson.


Po Powstaniu warszawskim w 1944 roku.


Pierwsze akcje ŻOB opisane przez Cywie Lubetkin - Członkowie ŻOB wyszli z ulicy Dzielnej 34 (m.in. przez Pawią 35) na sąsiednie ulice. Jedni podpalali opuszczone domy i składy ze zrabowanym żydowskim mieniem, inni rozklejali plakaty podpisane przez ŻOB, rozglądając się, czy nie widać Niemca, polskiego lub żydowskiego policjanta.

Z tego domu (Dzielna 34) przeprowadzone zostały pierwsze akcje tuż po Wielkiej Akcji latem 1942 r. Tam utworzono Blok Antyfaszystowski do którego początkowo nie przystąpili przedstawiciele Bundu. Może z tego powodu Muzeum Polin nie zaznaczyło tego domu... Dzielna 34.

W okresie getta była tu "kuchnia" jak również nauczanie na poziomie gimnazjalnym i pogimnazjalnym. Tu były wystawiane różne sztuki teatralne, m.in, przez dzieci z Domu Sierot Janusza Korczaka. Lista prelegentów na seminariach na Dzielnej 34 jest bardzo ciekawa i długa, m.in, Janusz Korczak (temat tej fatalnej prezentacji Muzeum Polin) i Stefa Wilczyńska.


Pod ten adres wysłał Korczak zaproszenie do Cywi i Icchaka na ostatnie przedstawienie w Warszawskim getcie wg. Poczty Tagorego.


.
Oj, Polin, Polin!