Tuesday, December 24, 2019

Najbardziej srogie Paragrafy Skazujące w Domu Sierot na Krochmalnej i w Naszym Domu na Bielanach. Regulamin Domu Sierot z 1933 roku.


W listach "miłosnych" Józefa do Helenki Lewi pisanych tuz przed letnim wyjazdem na kolonie do Gocławka znalazłem informacje o ostatniem przedwojennym zebraniu sądu na którym jedno z dzieci  zostało wydalone z Domu Sierot.

Do sądu dzieci mogły podawać nie tylko siebie nawzajem, ale również dorosłych – wychowawców i wszystkich pozostałych pracowników domu łącznie z Doktorem. Funkcję sędziów pełnili losowo wybrani ci członkowie społeczności – dzieci i opiekunowie – którzy w ostatnim czasie nie mieli problemów z prawem. Kodeks sądowy stworzony przez Korczaka liczył 1000 paragrafów (tak naprawdę to trochę mniej), z czego dopiero § 500 wyznaczał karę, a tylko ostatni § 1000 decydował o wydaleniu dziecka lub pracownika z zakładu.

§ 500: wyrok z imieniem i nazwiskiem ogłasza się w gazetce zakładowej.
§ 600: — Sąd wywiesza wyrok na tablicy na przeciąg tygodnia i ogłasza w gazecie.
§ 700: prócz tego co przynosi w skutkach
§ 600 treść wyroku przesyła się rodzinie.
§ 800: pozbawienie praw obywatelskich na przeciąg tygodnia.
§ 900: — wydala z zakładu. Może jednak pozostać, jeżeli ktoś weźmie go na swoją odpowiedzialność. Opiekun odpowiada przed Sądem za wszystkie jego winy. Sąd określa czas trwa­nia opieki.
§ 1000: — wydalenie.

Każdemu wydalonemu przysługuje prawo po upływie 3 miesięcy
zwrócenia się z prośbą o ponowne przyjęcie.