Friday, April 22, 2022

Henryk Goldszmit - Janusz Korczak - Al. Karola Świerczewskiego, Aleja "Solidarności" lub Trasa W-Z - Przykuwa mnie budynek na ul. Solidarności 66 poprzednio na ulicy Bielańskiej 18. Stoi na miejscu gdzie urodził się w 1878 roku Janusz Korczak, Henryk Goldszmit.

Od prawej ulica Bielańska nr 18, nr 20 i nr 22. Trzypiętrowa kamienica nr 22 (żółta kropka) stoi dokładnie na miejscu gdzie poprzednio była Bielańska nr 18 czyli dom w którym w 1878 roku urodził Henryk Goldszmit - Janusz Korczak. Zdjęcie z okresu Getta Warszawskiego. To oczywiście skrzyżowanie ulicy Bielańskiej z Długą.


Od lewej Bielańska nr 15, nr 17, nr 19, nr 21, nr 23, trzypiętrowa kamienica nr 25 i nr 27 (róg Długa). W środku dawny kościół Brygidek przy Długiej (róg Nalewki) przebudowany na warsztaty artylerii. Po prawej, na pierwszym planie, oficyny przyuliczne pałacu Przebendowskich, dalej, po tej samej stronie dom w którym się urodził Henryk Goldszmit - Janusz Korczak. Fotografia K. Brandel.

Znów biegam, tym razem digitalnie, wzdłuż Al. Karola Świerczewskiego w Warszawie – obecnie aleja "Solidarności" lub Trasa W-Z. Przykuwa mnie budynek na ul. Solidarności 66 poprzednio na ulicy Bielańskiej 18. Pewny jestem na 100%że to jest miejsce gdzie urodził się w 1878 roku Janusz Korczak, Henryk Goldszmit. Obecny budynek stoi jednak na działce gdzie poprzednio stało kilka budynków obok siebie aż do ulicy Długiej. Prawdopodobnie dom gdzie urodził się Janusz Korczak stał mniej więcej w połowie obecnego budynku. Na zdjęciu (prawdopodobnie z 1946 rok) od prawej budynek Bielańska 16, 18 i ruiny po domach 20 i 22.  Numeracje przedwojenna, nie z okresu gdy urodził się w 1878 roku Janusz Korczak, Henryk Goldszmit. Obecny budynek stoi, mimo zmian numeracji, na działce gdzie gdy urodził się Korczak.

Po prawej (nad autobusem) pusta przestrzeń po wysadzonej przez hitlerowców Wielkiej Synagodze.I Zachowany budynek to Instytut Nauk Judaistycznych, obecnie Żydowski Instytut Historyczny/ Tłomackie 3/5. Po lewej Gruba Kaśka, a za nia ruiny Pałacu Przebendowskich (Radziwiłłów) przy ulicy Bielańskiej 14. Foto: Stefan Rassalski, 1948.


Znów biegam, tym razem "digitalnie", wzdłuż Al. Karola Świerczewskiego w Warszawie – obecnie aleja "Solidarności" lub Trasa W-Z. Przykuwa mnie budynek na ul. Solidarności 66 poprzednio na ulicy Bielańskiej 18. Pewny jestem na 100% że to jest miejsce gdzie urodził się w 1878 roku Janusz Korczak, Henryk Goldszmit. Obecny budynek stoi jednak na działce gdzie poprzednio stało kilka budynków obok siebie (609-611) aż do ulicy Długiej. Prawdopodobnie dom gdzie urodził się Janusz Korczak stał mniej więcej w połowie obecnego budynku. Na zdjęciu (prawdopodobnie z 1946 rok) od prawej budynek Bielańska 16, 18 i ruiny po domach 20 i 22. Numeracje przedwojenna, nie z okresu gdy urodził się w 1878 roku Janusz Korczak, Henryk Goldszmit. Obecny budynek stoi, mimo zmian numeracji, na działce gdzie gdy urodził się Korczak.

Nie byłem jednak tego tak do końca pewny. O pomoc proszę napisałem na Face book!:
Janusz Korczak urodził się w 1878 roku na ulicy Bielańskiej 18 w Warszawie. Myślę, że dzisiaj jest na tym miejscu częściowo Trasa W-Z. Niedaleko dawnego Pałacu Przebendowskich (Radziwiłłów) które znajdowało się przy ulicy Bielańskiej 14. Jezdnie Trasy W-Z otaczają teraz budynek pałacu zarówno po północnej, jak i po południowej stronie budynku. Północna jezdnia trasy W-Z to Bielańska to chyba były numer 16. Czytałem że budynek na ulicy Bielańskiej 18 gdzie się urodził Korczak wyburzono i postawiono ten co przetrwał wojnę. Niestety obecna numeracja i widok domów nie zgadza się z mapką. Zaznaczyłem dom Korczaka (Goldszmita) jako G.

Odezwał się niezastąpiony Ryszard Mączewski
Ryszard Mączewski. Jeszcze raz dziękuję. Opis problemu. W dokumentach związanych z rodziną Korczaków nie ma numeru hipotecznego działki na której stała kamienica w której mieszkali Goldszmitowie. To co wiemy to jego rok urodzenia i adres. Oczywiście byłem na www.warszawa1939! Szukałem zdjęcia domu, który stał na miejscu Domu Handlowego Tarasowicza (Bielańska 18). Dom Handlowy został oddany do użytku w 1912 roku czyli poprzedni, ten zburzony pasował by "historycznie". Wiem skąd pochodzi informacja o urodzinach Korczaka-Goldszmita i adresu Bielańska 18. Wiadomo że kancelaria adwokacka ojca Józefa, tzw. adwokata przysięgłego była w mieszkaniu przy ul. Bielańskiej 18 i ten adres jest w spisach adwokatów warszawskich z tego roku. Tak że PROBLEM który pozostaje jest chyba ostateczne określenie gdzie w w roku 1878 była Bielańska numer 18.
Czy możemy być pewni że to działka o numerze hipotecznym 611? Pozdrawiam

Ryszard Mączewski napisał: Ostatnią taryfą z hip 611 = Bielańska 18 jest taryfa z kalendarza Ungra na rok 1885. A numer był niezmienny od 1869 (czyli od wprowadzenia numerów policyjnych).

Powodem zmiany numeracji było rozbicie posesji nr hip 607 (nr 10) na dwa numery policyjne: 10 dla dawnego pałacu Potockiego i 12 dla budynku mennicy oraz rozbicie na dwa numery posesji nr hip 608 (dotychczasowy nr 12): 14 dla pałacu Przebendowskich i 16 dla kamienicy go zasłaniającej.  W ten sposób nr 18 stał się numerem 22.

Po werdykcie Ryszarda Mączewskiego mogę już spać spokojnie!

Znów biegam, tym razem "digitalnie", wzdłuż Al. Karola Świerczewskiego w Warszawie – obecnie aleja "Solidarności" lub Trasa W-Z. Przykuwa mnie budynek na ul. Solidarności 66 poprzednio na ulicy Bielańskiej 18. Pewny jestem na 100% że to jest miejsce gdzie urodził się w 1878 roku Janusz Korczak, Henryk Goldszmit. Obecny budynek stoi jednak na działce gdzie poprzednio stało kilka budynków obok siebie (609-611) aż do ulicy Długiej.  Działka 609 to jest miejsce gdzie urodził się w 1878 roku Janusz Korczak - stara Bielańska 18 (żółta kropka)Działka 611 to jest miejsce gdzie w okresie miedzywojennym była Bielańska 18 (niebieska kropka).

Ryszard Mączewski napisał: Ostatnią taryfą z hip 611 = Bielańska 18 jest taryfa z kalendarza Ungra na rok 1885. A numer był niezmienny od 1869 (czyli od wprowadzenia numerów policyjnych). Powodem zmiany numeracji było rozbicie posesji nr hip 607 (nr 10) na dwa numery policyjne: 10 dla dawnego pałacu Potockiego i 12 dla budynku mennicy oraz rozbicie na dwa numery posesji nr hip 608 (dotychczasowy nr 12): 14 dla pałacu Przebendowskich i 16 dla kamienicy go zasłaniającej.  W ten sposób nr 18 stał się numerem 22.

Video z Bielańskiej - Luty 2022.
Video z Bielańskiej gdzie urodził się w 1878 roku Janusz Korczak, Henryk Goldszmit. Panorama 180° z ul. Solidarności 66 i ulicy Bielańskiej 18 do rogu placu Bankowego. Obecny budynek stoi jednak na działce gdzie poprzednio stało kilka budynków obok siebie (609-611) aż do ulicy Długiej. Działka 609 to jest miejsce gdzie urodził się w 1878 roku Janusz Korczak - stara Bielańska 18. Działka 611 to jest miejsce gdzie w okresie miedzywojennym była Bielańska 18 (za szyldem 2.5 t).





Drugi od lewej "Drapacz chmur" to Bielańska 18. Tam się urodził Janusz Korczak. Na tym małym skwerku jest miejsce na tablice pamiątkową lub pomnik Korczaka.

Dom gdzie urodził się Janusz Korczak stał mniej więcej w połowie obecnego budynku zaznaczonego litera G. Teraz budynek Bielańska róg ul. Solidarności 66. Na zdjęciu 3D z Google maps budynek oznaczony WS - stoi na miejscu gdzie do maja 1943 stała Wielka Synagoga na ul. Tłomackie.