Cztery ulice i cztery asocjacje
Nowolipki. Na prawym górnym zdjęciu jest za nami ulica Gęsia, szyny tramwajowe w prawo to ulica Dzielna a jasny dom na drugim planie to Nowolipki 7 gdzie były redakcje i drukarnia wielu gazet, m.in. Nasz Przegląd i Mały Przegląd Janusza Korczaka. Na lewym zdjęciu te sama ulice przed- i po wojnie. Nowolipki to dla mnie głównie Nowolipki 7 gdzie były redakcje i drukarnia (Unia) wielu gazet, m.in. Nasz Przegląd and Mały Przegląd Janusza Korczaka..
Dzielna. Ulica Dzielna w Warszawie to nie tylko więzienie Pawiak i Serbia pod numerem 24/26. Ulica Dzielna to Główny Dom Schronienia przy ul. Dzielnej 39 gdzie pracował Janusz Korczak. Ulica Dzielna to budynek obok - kościół św. Augustyna (główne wejście od ul. Nowolipki). Pomimo zamknięcia kościoła, przez dłuższy czas w domu parafialnym księża pracujący w kościele św. Augustyna wypisywali fałszywe metryki chrztu Żydom i pomagali im, jak tylko mogli. No i Dzielna 34 - dom kibuc organizacji Hechaluc później Hechaluc-Dror (Wolność) gdzie powstała Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) której dowódcą został Mordechaj Anielewicz z organizacji Haszomer Hacair. No i teatr Eldorado na ulicy Dzielna 1.
Pawia. Między ulicą Pawią a Dzielną było więzienie Pawiak gdzie był więziony Korczak w 1940 roku.
Gęsia. Bronek Baczko z Gęsiej był przed wojną korespondentem Małego Przeglądu. Po wojnie był moim "zagładowym wujkiem) i profesorem na UW. Podczas powstania warszawskiego w 1944 roku AK uwolniło tam grupę Żydów z Pawiaka.