Monday, September 24, 2018

Föreningen för Janusz Korczaks Levande Arv och Korczak Academy i Sverige - Stowarzyszenie Korczakowskiego Dziedzictwa w Szwecji

Komitet Korczakowski w Polsce przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

Föreningen för Janusz Korczaks Levande Arv och Korczak Academy

Vår uppgift är att sprida kännedom om Janusz Korczak och hans verk. Föreningen som bildades av fil. lic. Michal Wasserman Wroblewski, tillika Korczaks medarbetare, tillika min far.

Föreningen aktivt verkar för Korczaks humanistiska idéer om fred, frihet och jämlikhet, om barnets rätt till respekt och om människans okränkbara rättigheter oavsett nationalitet, tro eller hudfärg. .
Barnkonventionens idéer som undertecknades för 100 år sedan av Korczak i Geneve ligger oss varmt om hjärtat!

På samma sätt så försöker vi sprida och informera om den mörka tiden i Europas historia - Förintelsen.
Janusz Korczak och 239 barn från hans barnhem tillhör Förintelsens offer, de mördades i dödslägret Treblinka.
.
Po zamknięciu w Warszawie Komitetu Korczakowskiego w 1968 roku którego ostatnim przewodniczącym byl mój ojciec (po Igorze Newerlym) dzięki staraniom ojca powstało w 1971 (nieoficjalnie w 1969) r. w Szwecji "Stowarzyszenie Korczakowskiego Dziedzictwa" po szwedzku - "Föreningen för Janusz Korczaks levande arv". Kontynuacja zamkniętego w Warszawie Komitetu Korczakowskiego.

Mój ojciec, Michał Wasserman-Wróblewski (Pan Misza) pracował w Domu Sierot od czasów studenckich (1931) do ostatniego dnia w getcie - 5 sierpnia 1942.
Myśli Starego Doktora wywarły duży wpływ na szwedzką pedagogikę, etykę i koncepcję wychowawczą. Przemyślenia Korczaka legły u podstaw Konwencji Praw Dziecka uchwalonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wkład w dzisiejszą kulturę i obyczaje Szwedów wniósł ten wspaniały człowiek.
Działalność mojego ojca, Michała Wassermana-Wróblewskiego była skupiona na uchronieniu i przekazaniu dziedzictwa Korczaka. Pisał artykuły, referaty, opracowywał cykl raportów "Pedagogika we Wschodniej Europie". Zmarł w 1993 w Sztokholmie.
Stowarzyszenie Korczakowskiego Dziedzictwa w Szwecji nie zaprzestało działalności wraz z odejściem założyciela. Wspomnienia mojego ojca o Starym Doktorze "Siedem Dobrych Lat" opublikowano w Szwecji i po polsku i po szwedzku. Stowarzyszenie jest teraz na Face Book i dalej prowadzi popularyzowanie Korczaka i jego pedagogiki.
Wiele artykulów publikowanych na stronach FB - Föreningen för Janusz Korczaks Levande Arv (poniżej) można również znalezć na blogu Jimbao Today.