Sunday, December 12, 2021

Pierwsze Repozytorium Janusza Korczaka - Sztokholm 1995 - Floryda 2005 - "Stowarzyszenie Korczakowskiego Dziedzictwa" - "The Janusz Korczak Living Heritage Association".

Opis górnego zdjęcia w Pierwszym Repozytorium Korczaka z 1995 roku: Dom Sierot, Warszawa, Krochmalna 92. Fotograf zawodowy z ulicy Wolskiej, niedaleko Domu Sierot, rok 1930. Dzieci w górnym rzędzie od lewej: (2) Tecia, środkowy rząd od lewej: (1) Sabcia, (2) Szepsel, (4) Liberman Mania, (7) Kremer Janka, pierwszy rząd od lewej: (1) Kalina Abram, (2) Chaskele, (3) Rybaizen Leizorek (lub Notorzewicz Seweryn, (4) Grzyb Felek.
Opis górnego zdjęcia: Dzieci w górnym rzędzie od lewej: (2) Geldbaks Chaimek, (3) Grzyb Felek, (4) Leibman Wolf, (5) Zlotogórski Heniek, (6) Gruszka Szymek, środkowy rząd od lewej: (3) Sabcia, (5) Salcia Zalcman, pierwszy rząd od lewej: ( (1) Alesia, (3) Kremer Janka, (6) Szejwe. Reszta dzieci niezidentyfikowana.


 http://fcit.usf.edu/holocaust/korczak/photos/krochmal/


https://jimbaotoday.blogspot.com/search?q=Korczak

Po haniebnym zamknięciu w Warszawie Komitetu Korczakowskiego w 1968 roku którego ostatnim przewodniczącym, po Igorze Newerlym, był mój ojciec "Pan Misza" (Michał Wasserman Wróblewski) dzięki staraniom ojca powstało w 1971 (nieoficjalnie w 1969) r. w Szwecji "Stowarzyszenie Korczakowskiego Dziedzictwa" po szwedzku - "Föreningen för Janusz Korczaks Levande Arv", po angielsku The Janusz Korczak Living Heritage Association.

Stowarzyszenie w Szwecji to właściwie kontynuacja zamkniętego w Warszawie w 1968 roku Komitetu Korczakowskiego. W Polsce po Exodusie w 1969 roku powstało natomiast "Stowarzyszenie Korczakowskie".

Mój ojciec, Michał Wasserman Wróblewski (Pan Misza) pracował w Domu Sierot od czasów studenckich (1931) do ostatniego dnia w getcie - 5 sierpnia 1942.

Myśli Starego Doktora wywarły duży wpływ na szwedzką pedagogikę, etykę i koncepcję wychowawczą. Przemyślenia Korczaka legły u podstaw Konwencji Praw Dziecka uchwalonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wkład w dzisiejszą kulturę i obyczaje Szwedów wniósł ten wspaniały człowiek.

Działalność mojego ojca, Michała Wassermana-Wróblewskiego była skupiona na uchronieniu i przekazaniu dziedzictwa Korczaka. Pisał artykuły, referaty, opracowywał cykl raportów "Pedagogika we Wschodniej Europie". Zmarł w 1993 w Sztokholmie.

Stowarzyszenie Korczakowskiego Dziedzictwa w Szwecji nie zaprzestało działalności wraz z odejściem założyciela. Aktywnie włączyłem się do pracy. Wspomnienia mojego ojca o Starym Doktorze "Siedem Dobrych Lat" opublikowano w Szwecji i po polsku i po szwedzku. Stowarzyszenie jest teraz na Face Book i dalej prowadzi popularyzowanie Korczaka i jego pedagogiki.

Wiele artykułów publikowanych na stronach FB - Föreningen för Janusz Korczaks Levande Arv (poniżej) można również znalezć na blogu Jimbao Today
Sztokholm romwro@gmail.com

Opis górnego zdjęcia w Pierwszym Repozytorium Korczaka: Dom Sierot, Warszawa, Krochmalna 92. Fotograf z ulicy Wolskiej, niedaleko Domu Sierot, rok 1930. Dzieci w górnym rzędzie od lewej: (2) Tecia, środkowy rząd od lewej: (1) Sabcia, (2) Szepsel, (4) Liberman Mania, (7) Kremer Janka, pierwszy rząd od lewej: (1) Kalina Abram, (2) Chaskele, (3) Rybaizen Leizorek (lub Notorzewicz Seweryn, (4) Grzyb Felek.
Opis górnego zdjęcia: Dzieci w górnym rzędzie od lewej: (2) Geldbaks Chaimek, (3) Grzyb Felek, (4) Leibman Wolf, (5) Zlotogórski Heniek, (6) Gruszka Szymek, środkowy rząd od lewej: (3) Sabcia, (5) Salcia Zalcman, pierwszy rząd od lewej: ( (1) Alesia, (3) Kremer Janka, (6) Szejwe.


 http://fcit.usf.edu/holocaust/korczak/photos/krochmal/





Polona.pl to największe i najciekawsze repozytorium Korczaka (Biblioteka Narodowa) zawierające wszystkie jego książki. W Polona.pl są również gazety Mały Przegląd i Nasz Przegląd.

Linka do Korczaka Repozytorium na Polona.pl

https://polona.pl/search/?query=Korczak&filters=public:1

Polona.pl to największe i najciekawsze repozytorium Korczaka zawierające wszystkie jego książki. W Polona.pl są również gazety Mały Przegląd i Nasz Przegląd.

Spotkanie UNESCO w Paryżu po zamknięciu w Warszawie Komitetu Korczakowskiego w 1968 roku. M.in, dyskusja na temat siedziby nowego miedzynarodowego Komitetu Korczakowskiego.

Spotkanie UNESCO w Paryżu po zamknięciu w Warszawie Komitetu Korczakowskiego w 1968 roku. M.in, dyskusja na temat siedziby nowego miedzynarodowego Komitetu Korczakowskiego.