Sunday, July 7, 2024

Ocaleni z Holokaustu - Dokumenty niemieckie i alianckie - Zagłada Żydów - "Uzupełnianie pamięci".

Wyszukiwarka na stronie Arolsen po wpisaniu nazwiska na stronie internetowej odsyła zainteresowanych prosto do właściwych akt. Mogą one dotyczyć jak to ma miejsce w wypadku dzieci z Piotrkowa Trybunalskiego w osobnych folderach z niemieckimi listami deportacji, przyjęcia do obozu koncentracyjnego, indywidualnych kart więźniów, transportów między obozami.



Zbiór Archiwum Arolsen zawiera dokumenty pochodzące z obozów koncentracyjnych, w tym listy transportów, listy obozowe i indywidualne karty więźniów jak również obozowe akty zgonów. Archiwum, znane poprzednio jako International Tracing Service, ITS – daje świadectwo okrucieństwom nazistów. Już prawie nie ma świadków tamtych czasów, którzy mogliby o nich opowiedzieć – świadków którzy znali i pamiętali swoją własną historię.

Ludzie na całym świecie mają obecnie dostęp do oryginalnych danych na temat losów ofiar nazistowskich prześladowań.

Wyszukiwarka na stronie Arolsen po wpisaniu nazwiska na stronie internetowej odsyła zainteresowanych prosto do właściwych akt. Mogą one dotyczyć jak to ma miejsce w wypadku dzieci z Piotrkowa Trybunalskiego w osobnych folderach z niemieckimi listami deportacji, przyjęcia do obozu koncentracyjnego, indywidualnych kart więźniów, transportów między obozami. Oprócz dokumentów niemieckich Archiwum Arolsen zawiera dokumenty pochodzące archiwów alianckich które w większości dotyczące lat 1944-1945 jak również powojenne akta poszukiwań.

Archiwum można przeglądać pod adresem: https://arolsen-archives.org/

Archiwum Arolsen zawiera wiele dokumentów niemieckich z obozów koncentracyjnych. Tutaj jedna z czterech stron Listy zmian z obozu koncentracyjnego Buchenwald dotycząca Zydów deportowanych pod koniec 1944 roku z Piotrkowa Trybunalskiego. Oprócz Feliksa Milsztajna i jego brata sa jest na liscie wiele innych nazwisk dzieci i ich ojców lub opiekunów. Lista datowana 11 grudnia 1944.


Archiwum Arolsen zawiera wiele dokumentów niemieckich z obozów koncentracyjnych. Tutaj karta rejestracyjna z obozu koncentracyjnego Buchenwald dotycząca Feliksa Milsztajna. Data rejestracji - stempel 3 grudnia 1944. Obok ręcznie wpisana data rejestracji w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen dokąd 11 chlopców z Piotrkowa Trybunalskiego zostalo wyslanych.


Krückenkreuz





Archiwum Arolsen zawiera oprócz dokumentów niemieckich również dokumenty pochodzące archiwów alianckich które w większości dotyczące lat 1944-1945 a także powojenne akta poszukiwań. Tutaj karta DP-2 Feliksa Milsztajna wydana w Lubece.

Archiwum Arolsen zawiera oprócz dokumentów niemieckich również dokumenty pochodzące archiwów alianckich które w większości dotyczące lat 1944-1945 a także powojenne akta poszukiwań. Tutaj karta DP-2 Feliksa Milsztajna wydana w Lubece.