Monday, February 27, 2023

Synagogi Domu Sierot Korczaka

 

Pamiętnik Tow. Pomoc dla Sierot, 1914.

    Soboty i święta. Dnie sobotnie* dzieci spędzają u swych rodzin. Wychodzić mają prawo wszystkie dzieci bez wyjątku. Jakkolwiek wiąże się to z pewnem niebezpieczeństwem, jednakże ma ogromne znaczenie moralne: dzieci nie odrywają się od swych bliskich i swego otoczenia, ze sferą jego ideałów i zainteresowań. Na nabożeństwa w dni sobotnie uczęszczają dzieci do Synagogi Starców i Sierot, w uroczyste święta mają możliwość modlitwy wraz z rodzinami.

Pewna ilość dzieci, nie mających rodzin w Warszawie, otrzymała wstęp do Synagogi, przy ulicy Tłomackie**, dzięki d-rowi Samuelowi Poznańskiemu; na Dzielnej do synagogi Moryja***, i na Twardej, do synagogi im. Nożyka****.


* Dni sobotnie - czyli Szabat.

** Wielka Synagoga w Warszawie – nieistniejąca obecnie, największa synagoga znajdująca się w Warszawie, przy placu Tłomackie 7. Była symbolem judaizmu reformowanego Warszawy oraz jedną z najwspanialszych budowli wzniesionych w XIX wieku. Uroczyście otwarta 26 września 1878 w święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok. Chodził do niej Henryk Goldszmit (Janusz Korczak) z ojcem.

*** Synagoga Moriah (Moryja) w Warszawie – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Warszawie w podwórzu kamienicy przy ulicy Dzielnej 7. Synagoga została zbudowana w 1908 roku z inicjatywy syjonistycznego Towarzystwa Moriah. Podczas II wojny światowej, w 1939 roku hitlerowcy zdewastowali synagogę. W maju 1941 roku władze niemieckie zezwoliły na otwarcie trzech synagog w Getcie Warszawskim w tym synagogę Moriah która w ciągu trzech miesięcy została gruntownie odnowiona.

**** Synagoga im. Nożyków – synagoga znajdująca się przy ulicy Twardej 6 w Warszawie. Jedyna czynna przedwojenna synagoga w mieście, która przetrwała II wojnę światową.