Szpital Ujazdowski, gmach komendantury, ul. Piękna 1. 1917 r. |
Szpital Ujazdowski, gmach komendantury, ul. Piękna 1 |
Dnia 9 grudnia 1919 Henryk Goldszmit - Janusz Korczak został formalnie przyjęty do Wojska Polskiego z byłej armii rosyjskiej z warunkowym zatwierdzeniem posiadanego stopnia kapitana lekarza, zaliczony do Rezerwy armii, z jednoczesnym powołaniem do czynnej służby na czas wojny aż do demobilizacji i przydzielony do Rezerwy personalnej Szpitala Ujazdowskiego.
Pracując w szpitalu na Kamionkach (Grochów) Korczak zaraził się tyfusem. Opiekowała się nim matka, która także uległa zarażeniu i zmarła z tego powodu 11 lutego 1920 r. Jej pogrzeb odbył się 13 lutego 1920 roku na cmentarzu żydowskim.
się nekrolog następującej treści*:
B.P.
CECYLJA GOLDSZMIT
Wdowa po Adwokacie Przysięgłym Józefie Goldszmit,
po krótkich, lecz ciężkich cierpieniach zasnęła w Bogu dnia 11 lutego 1920,
przeżywszy lat 63.
Wyprowadzenie zwłok z domu przedpogrzebowego na cmentarz wyznania mojżeszowego nastąpi w Piątek 13 lutego o godzinie 1-ej po poł., o czym zawiadamiają krewnych i życzliwych dotknięci tym ciosem bolesnym
Córka i Syn.
Historia Szpitala Ujazdowskiego
- Pierwszy lazaret wojskowy ulokowano w Zamku Ujazdowskim w 1794 roku, a w roku 1809 w okresie Księstwa Warszawskiego – miał on zostać przekształcony w Szpital Centralny Wojska Polskiego.
- 1 kwietnia 1818 roku utworzono Szpital Główny Wojskowy, potocznie nazywany "Szpitalem Ujazdowskim".
- Początkowo szpital posiadał tysiąc łóżek.
- Po upadku Księstwa Warszawskiego budynek przejęli Rosjanie, dookoła wznosząc szereg pawilonów, do których przeniesiono szpital i jego oddziały.
- W okresie międzywojennym Szpital Ujazdowski działał nadal, a od 1922 roku w części pawilonów mieściła się Szkoła Podchorążych Sanitarnych.
- Po wojnie szpital nie wznowił już działalności - pawilony na Ujazdowie przejęło Biuro Odbudowy Stolicy.
* Kurjer Poranny. R. 43, 1920, no 42, str. 5.