Droga dzieci z Piotrkowa Trybunalskiego do Magdiel w Izraelu.
Dzieci zostały wyzwolone 15 kwietnia 1945 w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen. 23 lipca opuścili Bergen-Belsen i przez Lubekę dotarli 26 lipca 1945 roku dotarli do szwedzkiego portu w Malmö.
Pobyt w Szwecji trwał między 10 miesiącami a 3 latami. Pierwsza grupa ocalałych z Zagłady dzieci dostała brytyjskie certyfikaty względnie szybko i juz w maju 1946 roku dotarła do Eretz Israel.
Druga grupa dzieci wyjechała z internatu Lövsätra (Täby) nie czekając na certyfikaty. Dzieci wyjechały ze Szwecji czekały we Francji na "certyfikaty", wizy stałego pobytu w Eretz Israel. Statek z Francji przybił do portu w Hajfie skąd dzieci zostały bezpośrednio przewiezione do Magidel.
Magidel który był szkołą rolnictwa był jednocześnie ośrodkiem adaptacji dzieci ocalałych z Zagłady.
|
25 lipca opuścili Lubekę i następnego dnia dotarli do szwedzkiego portu w Malmö. W Szwecji grupa była jednak podzielona. Część dzieci trafiła bezpośrednio do szpitala w Malmö (Nya Lungkliniken). Pozostałe zostały podzielone na trzy grupy: matki z dziećmi, starsi chłopcy i starsze dziewczynki i umieszczeni w różnych miejscach w mieście Malmö i jego okolicach. Na zdjęciu z portu z Malmö z 26 lipca 1945 r., dzieci deportowane pod koniec 1944 roku z Piotrkowa do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. |
|
Dzieci w Magidel który był szkołą rolnictwa był jednocześnie ośrodkiem adaptacji dzieci ocalałych z Zagłady. Niektóre dzieci w grupie to dzieci z Bergen-Belsen, m.in. chłopcy których twarze zostały powiekszone. Chłopiec w ostatnim rzedzie to Sewek Goldhersz z Piotrkowa Trybunalskiego który jest na fotografii z przyjazdu do Szwecji 26 lipca 1945 roku (pierwszy z lewej). Na dole Marek Milsztajn (ten w ciemnej koszuli) z kolega (tez z Piotrkowa). |