Saturday, June 2, 2012

Jak wyglądała ostatnia droga Korczaka i dzieci z Umszlagu do Treblinki?

Niebieskie strzałki to droga 60-cio wagonowego pociagu. Z Umszlagu poprzez Małkinie, gdzie przeczepiano parowóz do stacji Treblinka.  
Czerwone  strzałki : Ze stacji Treblinka lokomotywa manewrowa zabierała po 20 wagonów  do Obozu Natychmiastowej Zagłady - Treblinka II.Jak wyglądała ostatnia droga Korczaka i dzieci z Umszlagu do Treblinki? Tego nigdy się nie dowiemy.
Znajac fakty opowieści naocznych świadków, uciekinierów z innych deportacji do Treblinki mozemy sobie tylko próbowac wyobrazic co się dzialo w wagonach i  jak to naprawdę wyglądało?
Wiadomo że 5 sierpnia był upalnym dniem. Wiadomo też że transport tego dnia to  6623 osoby stłoczone w 60 wagonach.
Wagony bydlece miały szczeliny okienek zaszyte drutem kolczastym. Przez te szczeliny dostawało się troche swiatła i powietrza. W wagonach był żrący oczy i szczypiący gardło wyziew chloru. Podłoga wagonu była dla celów higienicznych zalana rozcienczonym  wapnem i chlorem. Prawdopodobnie 238 dzieci z Korczakiem i Wilczynska i z innymi pracownikami Domu Sierot zostało zapakowanych do dwóch wagonów.


Wiadomo że przejazd z Umszlagu (Warszawa Gdanska) do stacji Treblinka trwał prawie 3 godziny 55 minut wg.rozkladu jazdy.  Kiedy pociag ruszył dnia 5 tego sierpnia, nie wiadomo. Czy dojechał, wg. rozkładu na 16.20 do Treblinki też nie wiadomo. Czy został rozładowany tego samego wieczoru, też nie wiadomo. Czy Korczak i inni przeżyli jazde w rozpalonym wagonie w oparach chloru i bez swiezego powietrza, tez nie wiadomo. Wiadomo ze podzielili w czasie akcji Grossaktion Warschau los 265000 tysiecy mieszkanców getta.
W latach 1942-43 stacja Treblinka była "stacją postojową" dla transportów kierowanych do obozu zagłady. Składy, przeważnie około 60 wagonów były tutaj rozłączane na 3 części. Składy po 20 wagonów były następnie pchane przez lokomotywę manewrowa na teren obozu zagłady umieszczonego przy osobnej bocznicy w odległości ok 2 km od stacji. Po opróżnieniu ich z ludzi kierowanych do komór gazowych puste wagony były z powrotem przetaczane na stacje a lokomotywa manewrowa zabierała następne 20 wagonów. Do dziś widać na terenie stacji Treblinka ślady po kilku, jeszcze przedwojennych, torowiskach. 
Deportowani docierali do Treblinki skrajnie wycieńczeni fizycznie i psychicznie. 
Wiadomo żTreblinka II byla Obozem Natychmiastowej Zagłady.


Urywek: Mała Stacja Treblinki

....I podróż trwa czasami
pięć godzin i trzy ćwierci,
a  czasami  trwa ta jazda
całe  życie  aż do śmierci...


A stacja jest maleńka
i rosną trzy choinki,
i napis jest zwyczajny:
tu stacja Treblinki.


I nie ma nawet kasy
ani bagażowego,
za milion nie dostaniesz
biletu powrotnego... 


Władysław Szengel