Friday, August 26, 2016

Muzeum Polin - Nowolipki czy Nowolipie? - Szwecja czy Szwajcaria? - Never ending story!Nowolipki czy Nowolipie? - Szwecja czy Szwajcaria?


Ja już poprzednio pisałem to jako dziecko myślałem że Janusz Korczak to mój dziadek, Tylko o Nim się mówiło (jako o poprzedniej generacji) i jedyne oprawione zdjęcie w domu na ścianie to było Korczaka. M.in. dlatego tyle się Nim zajmuj
ę.

Teraz proszę o pomoc. Tak, znów chodzi o strony internetowe Muzeum Polin.
Na 100% wiem że redakcja "Małego Przeglądu" była na ulicy Nowolipki 7.

Muzeum Polin pisze: "Dziś siedzibę redakcji „Małego Przeglądu” upamiętnia tablica na nowym budynku pod adresem Nowolipie 9/11".

Czy to jest jakaś nowa tablica? Czy to chodzi o tablicę na tylnej ścianie Pałacu Mostowskich (adres - ul. Nowolipki 1). Tam bowiem znajduje się tablica upamiętniająca 70-tą rocznicę założenia „Małego Przeglądu”. 
Moje internetowe poszukiwanie tych miejsc. Do "nowego budynku" opisywanego przez Muzeum Polin nie moglem trafic!

Po jednym (1) dniu dostałem informacje od pana Zbigniewa Sztranca z Warszaw
y. Pisze po 1 dniu bo karygodne błedy Muzeum Polin nie zostały poprawione od marca 2016. Pisze rok bo to wydaje sie byc "never ending story"!

Dzieki za serie kolorowych,  dydaktycznych zdjęc z numerami domów Zbigniew SztrancMam nadzieje że Muzeum Polin zrozumie że Nowolipki to nie Nowolipie no i że Szwecja to nie Szwajcaria! No i to że na szeroko opisanym na stronach Muzeum Polin "nowym domu" nie ma żadnej tablicy!

Pytanie: Nowolipki czy Nowolipie? Jak Nowolipki to który numer?
Ile jest tych tablic? Dwie? Dlaczego w różnych miejscach?


Pan Zbigniew Sztranc pojechał i na ulice Nowolipie i na ulice Nowolipki i na poszukiwania "Nowego domu". Nastepnie napisał na Korczakowskim forum na internecie:

Byłem, i daję świadectwo. Ze Sztokholmu widać lepiej niż z Muzeum Polin. Jak mówi stare przysłowie najciemniej jest pod latarnią!

Tablica upamiętniająca Korczakowski Mały Przegląd, którą Muzeum Polin błędnie umiejscowił, jest (ale) na gmachu Policji przy ul Nowolipki 1, tzw. Pałac Mostowskich.

Natomiast na (opisanym przez Muzeum Polin) budynku Nowolipie 9/11 róg Karmelickiej są tablice poświęcone szpitalowi kościoła Ewangelicko Reformowanego. Na dodatek jest to budynek stary. 

"Nowy budynek" w tym rejonie pod adresem Nowolipie 7a nie ma żadnego związku ze sprawą.

To kolejny przykład bylejakości. Wystarczyłoby, gdyby ktoś odpowiedzialny z Muzeum wykonał dla zdrowotności i prawdy kilometrowy (w obie strony) spacer.

Dzi
ęki za raport i za serię dydaktycznych zdjęc z numerami domów Zbigniew Sztranc.  Wizja miejscowa potwierdzila moje obawy. Mam nadzieje że Muzeum Polin w koncu zrozumie że Nowolipki to nie Nowolipie no i że Szwecja to nie Szwajcaria! No i to że na szeroko opisanym na stronach Muzeum Polin "nowym domu" nie ma żadnej tablicy!

Zobaczymy czy ten pan Stola z Muzeum Polin zajmie się tą zmiana czy tez będzie odsyłał mnie do do swoich współpracowników którzy zamiast zmienić zdjęcia lub poprawić karygodne błędy odsyłają mnie do agencji fotograficznej od której kupili lub tez płacą miesięcznie haracz za zdjęcia które nie maja copyright!


Polin nie powinni się nazywac "Muzeum"- Nazwą muzeum oznacza że "placówka" zajmuje się praca naukową (nie handlem) i przez nią podawane fakty są prawdziwe. Napisałem poprzednio do p. Stoli żeby Polin zamknął swoja czę
śc internetową o Korczaku i dał materiały do sprawdzenia (do napisania od początku) właśnie Janowi Jagielskiemu jak i innym wspaniałym przewodnikom po żydowskiej Warszawie - np. Ewa Bratosiewicz i Arkadiusz Żołnierczyk.

Krótkie info
9 października 1926 roku ukazał się "Mały Przegląd", piątkowy dodatek do "Naszego Przeglądu", największej polskojęzycznej gazety żydowskiej w okresie międzywojennym. Redaktorem "Małego Przeglądu" był Janusz Korczak i zapowiadał go tak: 


"Jest wiele ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych pomysłów, uwag i spostrzeżeń, a nie piszą, gdyż nie mają odwagi albo im się nie chce. Dziennik nasz zachęci młodzież do pisania. Zachęci i ośmieli.

Tej idei "Mały Przegląd" pozostał wierny do ostatniego numeru, który ukazał się 1 września 1939 roku.