Wednesday, August 17, 2016

Oj Polin, Polin - Dlaczego Muzeum Polin uparcie nie zmienia powojennego zdjęcia?

Krochmalna 92 - to przeciez jest zdjęcie powojenne bez poddasza. Pytanie dla Muzeum Polin: Gdzie jest pokój Korczaka jezeli to jest zdjecie przedwojenne?
Domu Sierot na Krochmalnej (moja niebieska "pineska" 1, mapka górne zdjecie) nie ma na mapce portalu Polin - Warsze podczas "Lata Wojny". Muzeum Polin nie pokazuje tego miejsca na mapie mimo że Korczak i dzieci przebywały tam do listopada 1940 roku czyli podczas "Okupacji" (1940-1942) jak to ten okres nazywa Polin. 

Dom Sierot, Krochmalna 92 kojarzy się u większosci z pokojem Korczaka na strychu. Okno z którego patrzył na Warszawę, obserwował dzieci i na którego gzymsie miał karmik dla ptaków.

"Kojarzy się u większosci" ale nie wsród pracowników Muzeum Polin. Muzeum wpakowalo tam zdjęcie powojenne z 11 wrzesnia 1958 roku, czyli powojenne. Same Muzeum Polin napisało w tekscie nad górnym zdjęciem "Na poddaszu znajdował się pokój Korczaka"!


Muzeum Polin pokazuje zdjecia z Domu Dziecka nr. 2. Wystarczy wg. mnie tylko zdjecie sypialni za czasów Korczaka (czyli 3/4).


"Kojarzy się u wiekszosci" ale nie wsród pracowników Muzeum Polin. Muzeum wpakowało tam zdjęcie powojenne z 11 wrzesnia 1958 roku, czyli powojenne i nie chca go zmienic! Zdjęcie ma reprezentowac okres przedwojenny,  czyli przed wymuszona przeprowadzka Domu Sierot do getta.

Skąd wytrzasnęło Muzeum Polin to wg. nich przedwojenne zdjęcie. Znalazłem odpowiedz w albumie zrobionym w 1958 roku. Tam jest nawet dokładna data - 11 wrzesnia 1956 roku.

Ani Domu Sierot na Krochmalnej (1 - niebieska "pineska" po lewej) ani Kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim (2 - niebieska "pineska" po prawej) nie ma na mapce internetowej Muzeum Polin "Doświadczenia Wojenne" (jak to ten okres nazywa Polin)mimo że Korczak i dzieci przebywały tam podczas lat 1940-1942)


Janusz Korczak został aresztowany w listopadzie 1940 roku, gdy interweniował u władz niemieckich w sprawie wozu kartofli zatrzymanych przy przeprowadzce Domu Sierot z Krochmalnej 92 do getta na Chłodną 33 (zaznaczona przez Polin). Ze względów dydaktycznych to bardzo ważna przeprowadzka!

Domu Sierot na Krochmalnej (moja niebieska "pineska" 1) nie ma na mapce (na portalu Polin - Warsze). Muzeum Polin nie pokazuje tego miejsca na mapie mimo że Korczak i dzieci przebywały tam do listopada 1940 roku czyli podczas "Okupacji" (1940-1942) jak to ten okres nazywa Polin.

Janusz Korczak został aresztowany w listopadzie 1940 roku, gdy interweniował u władz niemieckich w sprawie zatrzymanych (wozu) kartofli przy przeprowadzce Domu Sierot z Krochmalnej 92 do getta na Chłodną 33 (zaznaczona 33).

Ze względów dydaktycznych to bardzo ważna przeprowadzka!

Następna ze względów dydaktycznych bardzo ważna przeprowadzka to z ulicy Chłodnej 33, już w getcie, (zaznaczona 33) na ulice Sienną numer 16! Niestety Muzeum Polin zaznaczyło nieprawidłowo to miejsce - Sienna 16 w złym miejscu (na mapce ?).Orginalna mapa Polin "Lata wojny". Nie ma na niej Krochmalnej 92 gdzie dzieci mieszkały przez prawie cały rok 1940, do konca listopada. Rok 1940 to przeciez "lata wojny"!