Monday, April 9, 2018

Exodus 1946 - Pogrom Kielecki i Icchak Cukierman

Icchak Cukierman, trzeci od lewej z wasem i drogi legalnej przez granice czeska i nielegalnej przez granice niemiecka emigracji pokieleckiej w 1946 roku.

Czy jest jakies nowe polskie opracowanie Najwiekszej Emigracji Żydów po II Wojnie Swiatowej?

Ja dowiedziałem sie wlasciwie o tym Exodusie 1946 pod koniec zeszłego Millenium, w latach 80-tych. Michał Rudawski kilkakrotnie opisywał (przy kawie) jak to było w 1946 roku na granicy z Czechosłowacja.

Poprzednio fascynowala mnie cyfra ze to 100 - 200 000 Żydów opusciło Polske.
Teraz przeniosłem sie na druga strone granicy (tak jak Icchak Cukierman na zdjeciu z czeskimi ówczesnymi WOPistami).

Czy są jakieś czeskie/polskie dokumenty na ten temat. Bo to przeciez nie tylko Polska otworzyła granice. Wiem ze Jan Masaryk i Rudolf Slansky byli za "Let my People go" i rząd czeski zapłacił za przejazd polskich Żydów na południe, m. in do Rumunii. Oczywiscie Anglia była przeciwna ale podobnie jak Amerykanie to chyba nie chcieli wtedy 200 000 nowych DP w Europie.
Jan Masaryk wiedział bardzo dobrze o stanowisku  Anglii gdyz był ministrem w czeskim rządzie w Londynie.

W marcu 1948 roku Jan Masaryk wypadł z okna "w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach". Jak do dzisiaj mówi sie o tym "wyskoczył zamykając za sobą okno od wewnątrz".
Rudolfa Slanskiego orozstrzelano po sławnym stalinowskim procesie w który zarzucano mu m.in. szpiegostwo na rzecz Izraela. Sądze ze przepuszczenie polskich Zydów przez granice i pozwolenie na tranzyt w kierunku do portów na Morzu Sródziemnym było przydatne stalinowskim prokuratorom.

Mała dygresja.
Moi rodzice znali Henryka Hollanda jeszcze przed wojną. Ich drogi kilkakrotnie krzyzowały sie w czasie wojny. Moja mama w podobny sposób okresliła "Samobójstwo Henka". w dniu 21 grudnia 1961, po aresztowaniu, podczas rewizji Holland popełnił samobójstwo skacząc z okna mieszkania. Podobnie jak u Masaryka "zanim wyskoczył zamknął za sobą okno od wewnątrz".