Thursday, July 5, 2012

Pamiętnik Blumki i Album Chaji - Historia nowych, nieznanych zdjęc z Domu Sierot Janusza Korczaka

Chaja - zdjęcia ze Szkoły Powszechnej

Kolonia letnia Domu Sierot - „Różyczka . Chaja siedzi w srodku, na trzecim stopniu, miedzy kolegami. Prawdopodobnie 1938 rok, ostatnie wakacje przed wyjazdem do Argentyny.


Album of Chaja - Jaia - Elena Lewi (b. Otwock, 1924 - d. Argentina, 2007) who was in the orphanage until 1939. 
Her younger brother Reuven gave the album to the director of the "Shalom Aleichem" school network prior the latter's visit to Israel, where he gave it to the Jaime Finkelstein educational and [Zionist] movement heritage center in Efal, from where it was given to the Ghetto Fighters' House. 
Dom Sierot, Krochmalna 92. Dzieci i wychowawcy. M.in mój Ojciec, wychowawca Pan Misza stoi przy drzwiach  wejsciowych. Chaja jest zaznaczona strzalka.


Kartka pamiatkowa z 23 lutego 1939 roku pisana przez Pana Misze w imieniu Zarzadu K.P.R. - Kola Pozytywnych Rozrywek


W styczniu 2011 pisałem o Szlomo i zdjęciach Korczaka które w czasie wojny były z nim w okupowanej Polsce a następnie po przejsciu tzw zielonej granicy, w Rosji i Uzbekistanie. Z Uzbekistanu pojechały do Leningradu a potem dalej do Pskowa gdzie Szlomo pracował przy różnych pracach budowlanych związanych z kolejaSzlomo mieszkał wtedy wraz z reszta ekipy budowlanej w amerykańskim namiocie wojskowym. Tam każdy jak w wojsku miał własne łózko i stoliczek. Jednego dnia, nie wiedząc właściwie dlaczego zabrał Szlomo swój plecak ze soba do pracy w terenie. W plecaku jak zawsze na spodzie były schowane zdjęcia z Domu Sierot Korczaka. Po pracy ekipa wróciła na dworzec w Pskowie nie bylo namiotu. Okazało się ze odpowiedzialny za pilnowania namiotu chciał dobrze nagrzać namiot przed powrotem kolegów z ekipy. Niestety rozlał naftę i cały namiot spalił się w kilka sekund.


Inne "nowe" zdjęcia z Domu Sierot Korczaka zachowały się dzięki temu ze jedna z wychowanek wyemigrowała tuz przed wybuchem wojny w 1939 roku do Argentyny.


Kilka lat po jej śmierci trafił jej album do Muzeum - kibucu Ghetto Fighters House.