Sunday, February 28, 2016

5 sierpnia 1942 roku na pl. Krasińskich i na ul. Siennej w Domu Sierot Janusza Korczaka5 sierpnia 1942 roku deportowano Janusza Korczaka, wychowawców i 239 dzieci do Treblinki.
.
5 sierpnia to data "prawdziwych urodzin" mojej mamy która widziała deportacje Domu Sierot i pamięta że to było właśnie tego dnia.
.
5 sierpnia 1942 roku w Nowym Kurierze Warszawskim wydrukowana notatkę zatytułowaną 

"Nowy plac zabaw ludowych".- ".....ostatnio do wciąż zwiększającej się cyfry lunaparków przybył nowy na pl. Krasińskich, naprzeciw zabytkowego pałacu z XVII wieku". 
Lunapark przy murze Warszawskiego Getta ze słynną karuzelę, uwiecznioną kilka miesięcy później, po Powstaniu w Getcie przez Czesława Miłosza w jego wierszu "Campo di Fiori".
.
5 sierpnia 1942 roku w Nowym Kurierze Warszawskim wydrukowano notatkę zatytułowaną 

"Międzynarodowe żydostwo demaskowane w Japoni". 
I tak do dzisiaj podnosi się ochoczo ten temat, nawet na forach o pedagogach na FB.

Nowy Kurier Warszawski nazywany przez Polaków: gadzinówka, szmata, szmatławiec, kurwar, zaczął wychodzić po zamknięciu przez Niemców wszystkich polskich gazet warszawskich. Był to niemiecki, polskojęzyczny dziennik informacyjno-propagandowy wydawany przez władze okupacyjne Generalnego Gubernatorstwa.

Jednak ta nieustanna propaganda nazistowska działała. Ilu Polaków do dzisiaj jest przekonanych, że "żydokomuna" i "żydowscy bolszewicy" - to jakiś historyczny fakt? A to była nazistowska propaganda, no i endecka przedwojenna.