Wednesday, May 3, 2017

Mordechaj Anielewicz - "Pod Prąd" a Hanna Krall "Z Prądem"Od 1940 roku Mordechaj Anielewicz był współredaktorem pisma konspiracyjnego „Neged Ha-Zerem” (hebr., Pod Prąd) wydawanego w getcie warszawskim. Artykuły swojego autorstwa podpisywał "M–i” (Malachi) czyli "Aniołek".

Nie ma o tym w polskiej literaturze, tzw obowiązkowej dla szkół gdzie pani Krall za innym panem powtarza natomiast kilkakrotnie jak to "biedny Anielewicz" malował skrzela ryb by wyglądały na świeże.

Charakterystyka Anielewicza napisana przez Emanuela Ringelbluma jest bardziej rzeczowa niż te inne, nowonapisane po 1977 roku czyli po wydaniu książki p. Krall.
Wiadomo np. 
że wiosną 1942 r. w getcie warszawskim powstawał Blok Antyfaszystowski, którego Anielewicz był współzałożycielem i członkiem. O tym też cisza w książce p. Krall! A kłamstwo lub "niedopowiedzenie" powtórzone tysiące razy, przez pokolenia staje się w końcu prawdą. To powiedzenie, przypisywane nazistowskiemu ministrowi propagandy, Goebbelsowi, nigdy nie było równie prawdziwe jak dzisiaj.

Mój znajomy napisa
ł: Niestety smutny to fakt że postać Mordechaja Anielewicza, świadomie czy też z łatwizny, określa się na podstawie plotek z drugiej ręki podawanych przez Hannę Krall które otrzymują historyczny wymiar. Uważam że słynna pisarką winna jest zabrać głos w tej sprawie.

Odpowiedzia
łem jemu: Ona powie "MAREK tak powiedział" uważając że samo słowo Marek wszystko wyjaśnia. To jednak ona dokonała jednak selekcji jego słów.

Fakt że książki innych, nie-bundowców na temat Powstania w Getcie Warszawskim zostały wydane pózniej co też przyczyniło to si
ę do celebracji "kultu Marka" i nawet opisywanie jego jako komendanta postania, czemu aktywnie nie zaprzeczał.