Monday, June 4, 2012

Janusz Korczak - Król Maciuś na wyspie bezludnej - Ulica Janusza Korczaka też na odludziu!
Weż, Janek, 50 serdelków i 10 funtów kiełbasy, i zanieś do restauracji na ulicę Nową. 
Dawniej nazywała się ulicą Maciusia Reformatora.
- Wiem - mówi Maciuś.


Urywek z 
Janusz Korczak - Król Maciuś na wyspie bezludnej Co do zmian nazw, to niedługo minie kolejna, 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100 lecie otwarcia Domu Sierot. Jest niby ulica Korczaka na Woli, dochodząca do Kasprzaka. Niby, bo w istocie jest ulicą pustą, nieznaną. Ma nazwę, nie ma jednak tzw. numerów adresowych!

W Warszawie, w której w ciągu ostatnich kilkunastu lat wymieniono chyba kilkaset nazw ulic i placów, wciąż nie ma prawdziwej ulicy albo alei Janusza Korczaka.

Ulica powinna być godna jego imienia a nie jak ta "beznumerowa" na Woli.

Mój Ojciec, wspólpracownik dra. Korczaka przez 11 lat, Michał Wasserman Wróblewski, walczył przez wiele lat by nazwać niejaką ul. Jaktorowską w Warszawie z powrotem na Krochmalną. Bez rezultatu.

Może nazwać tą ul. Jaktorowską (dawna Krochmalna gdzie byl Dom Sierot) ul. Doktora Janusza Korczaka?

To oczywiscie praca dla Komisji Kultury i Promocji Miasta jak i Komisji Nazewnictwa Ulic w Radzie m. st. Warszawy!


Ulica Krochmalna za Cara. Przed wojną (i pierwsza i druga) ulica Krochmalna biegła od nieistniejącej Rynkowej (Plac Żelaznej Bramy) do Karolkowej, czyli do Domu Sierot (DS). 
Jaktorowska pojawiła sie na mapie z 1923 roku jako mały zaułek.

Mój Ojciec, współpracownik dra. Korczaka przez 11 lat, Michał Wasserman Wróblewski, bez rezultatu walczył przez wiele lat by nazwać ul. Jaktorowską zpowrotem na Krochmalna. Jaktorowska która z zaulka o dlugosci 15 metrów zrobiła sie nagle długa ulica i wypchnela Krochmalną przy czyjejs aktywnej pomocy!