Monday, June 18, 2012

Korczaks biografer - Kina Janusza Korczaka

Kino Hellios było w sąsiedniej kamienicy - Wolska 8 obok Roxy przyWolskiej 14 tuz przy Karolkowej 
To ulica Chłodna 47 w roku 1938 i kino Kometa. Ryksza towarowa! 


To ulica Chłodna w czasie wojny. Poprawej stronie ulicy zbombardowane kino Kometa.

Film Bezdomni (Путёвка в жизнь) który Janusz Korczak ogladal w kinie Kometa razem z moim Ojcem i kilkoma starszymi dziecmi.
Film Bezdomni
Jest rok 1923. Komisja rządowa mobilizuje siły, by poradzić sobie z problemem bezdomnych dzieci, których zdziczałe grupy włóczą się po mieście, napadając na przechodniów. W ciągu jednej nocy w grudniowej obławie zorganizowanej pod kierownictwem Domów Wychowawczych ujęto ich w piwnicach i zniszczonych domach ponad tysiąc. Inspektor Siergiejew jest przeciwny zamykaniu bezdomnych za kratami, proponuje zatrzymanej grupie wyjazd do spółdzielczej fabryki, którą młodzi sami by zarządzali i wyjeżdża wraz z nimi sam, bez ochrony. Słusznie liczy na to, iż łatwiej w ten sposób zyska zaufanie młodych ludzi. Nie bez poważnych problemów i konfliktów, stopniowo dzieci przystosowują się do nowego życia, uczą różnych zawodów... (30.09.1931r)
Nie było dotychczas filmu o porewolucyjnym życiu radzieckim, który zyskałby równie powszechne uznanie. Reżyser w imię prawdy nie szczędził drastycznych akcentów upadku. Brutalna szczerość sprawiła, że wierzyło się bez zastrzeżeń w optymistyczną konkluzję "praca odradza człowieka" napisał krytyk Jerzy Płażewski.