Thursday, April 19, 2012

Förintelsens dag - Yom Hashoah - Warszawas getto upprorets minnes dag


Gdy byłem wykładowcą na wydziale medycyny dawałem studentom zdjęcia dla "tłumaczenie wyników badań medycznych". To było w ramach kursu patologia tkanek miękkich i kości (patomorfologia). Mieli, np. na zdjęciu z biopsji pokazać normalną tkankę i gdzie jest tkanka rakowa.

Ten wstęp to tylko dlatego bo mam pewne trudnosci zwiaząne z tym oficjalym posterem izraelskim zrobionym na Dzień Zagłady. 

żczyzna z laską to oczywiscie symbol jednego z niewielu którzy przeżyli Zagłade, i jeden z tych ostatnich z tego pokolenia. Ale pytanie jest czy cienie rodziny to koniecznie musi byc ta cala generacja naszych dziadków, babci, ciotek i stryjenek. Ja wiem że tak mysleli artysci. Po dlugim ogladaniu zdjecia zdecydowałem sie odwrócic je do góry nogami. Świat w okresie Zagłady odwrócił się do góry nogami to ja mogę to zrobic ze zdjęciem. 

Ten staruszek to bohater, przeżył Zagładę i zbudował nową rodzinę. Z jego starej rodziny nie zostało nic, nawet cienia!Idag: Holocaust Remembrance Day, Yom Hashoah, bl.a. till minne av Upproret i Warszawas getto som startade den 19 april 1943 och pågick till mitten av maj.

Upproret i Warszawaghettot är det FÖRSTA väpnade upproret på tyskkontrollerat territorium i andra världskrigets Europa. 
Trots omänskliga förhållanden, brist på vapen, försvarade sig Warszawa gettos kämpar betydligt längre tid än flera länder i Europa som ockuperades av Nazityskland.

Jag har vänt på den officiella israeliska postern. Mannen med käppen tillhör Förintelsens överlevande, framför honom är den familj som han, mot alla odds har byggt. Bakom honom finns inget, inte ens en skugga av hans far och mor, syskonen - alla har blivit utplånade!